Co przyspiesza narodziny dziecka?
7

A A A

Każda mama z niecierpliwością, chociaż i z lękiem oczekuje dnia porodu. Jednak nie w każdej ciąży przebiega ona książkowo i zdarzają się sytuacje, w których dziecko koniecznie chce się urodzić przed czasem.

Czynniki niezależne od ciężarnej

Co przyspiesza narodziny dziecka?a. Ciąża mnoga
Takim ważnym czynnikiem skracającym czas trwania ciąży bywa ciąża mnoga. Nawet bliźnięta rzadko bywają donoszone, a przy większej ilości dzieci ciąża bywa zakończona przed właściwym terminie, nawet wówczas, gdy nie zaczął się przedwczesny poród.

b. Nieprawidłowa budowa macicy
Bardzo często nieprawidłowości w budowie macicy ujawniają się dopiero podczas ciąży. Na pewno przed zajściem w ciążę lekarz może określić takie wady jak przodozgięcie i tyłozgięcie macicy. Czasami ujawniają się w ciąży mięśniaki – im są większe, tym bardziej zagrażają ciąży.

c. Wiek ciężarnej
Często przedwczesny poród zdarza się bardzo młodym matkom, poniżej 18. roku życia lub starszym, po 36. roku życia.

d. Wypadek
Z obrażeniami u ciężarnej, jak również taki, który powoduje tylko silny stres. Zawsze taka sytuacja może doprowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia.

e. Choroby
Chorób nikt nie jest w stanie przewidzieć lub zaplanować. Niektóre są groźne i potrafią zdecydowanie skrócić czas ciąży poprzez uszkodzenie płodu lub poronienie. Inne zaś, gdy pojawią się w zaawansowanej ciąży mogą doprowadzić jedynie do przedwczesnego porodu. Groźna dla ciąży jest wysoka gorączka, cukrzyca, która często związana jest z ciążą, czy anemia. Czasami pojawiają się stany zapalne w okolicach narządów rodnych – mogą być one ostre lub przewlekłe.

Bardzo groźna dla ciężarnej, a w zasadzie dla jej nienarodzonego dziecka, jest toksoplazmoza (zakażenie pierwotniakiem). Zarażenie się toksoplazmozą w ciąży grozi dziecku poważnymi konsekwencjami: wodogłowiem lub uszkodzeniem wątroby. Kobieta, która przeszła wcześniej, przed ciążą, zakażenie tym pierwotniakiem, nie powoduje zagrożenia dla rozwijającego się w jej łonie dziecka. Obecnie nawet zarażenie się w czasie ciąży, to nie wyrok – kobieta po prostu przez całą ciążę musi przyjmować antybiotyk.

f. Nieprawidłowości w przebiegu w ciąży
Taką groźną nieprawidłowością jest łożysko przodujące lub oderwanie się łożyska od ściany macicy. Czasami w trakcie ciąży ujawnia się niewydolność szyjki macicy i wówczas są problemy z utrzymaniem ciąży. Niektórzy wyrzucają z domu ulubionego kota z powodu obawy o zakażenie toksoplazmozą. Okazuje się jednak, że zakażenie częściej spotyka osoby, które kota w domu nie posiadają.

Czynniki zależne od ciężarnej:

a. Palenie papierosów
U palących kobiet częściej dochodzi do poronień, uszkodzeń płodów i przedwczesnych porodów. Dzieci palaczek rodzą się zazwyczaj mniejsze i słabsze. Jeśli matka pali dużo w czasie ciąży, to u dziecka po narodzinach może wystąpić głód nikotynowy, który wymaga fachowego detoksu.

b. Picie alkoholu i zażywanie narkotyków
Podobnie jak przy paleniu, dziecko może urodzić się uzależnione lub z widocznymi wadami. Najtrudniejsze są zatrucia noworodków narkotykami. Dzieci matek biorących używki bardzo często rodzą przedwcześnie.

"Ciąża bez alkoholu" dla PARPA

c. Brak dbałości o dietę,
Jedzenie potraw alergizujących lub zbyt ostrych. Problemem jest także niedożywienie wielu matek, co powoduje anemię oraz zagrożenie przedwczesnym porodem.

d. Używanie ziół
Rozmaryn, szałwia czy natka pietruszki (ale używana w nadmiarze) mogą być przyczyną plamienia w ciąży. Owoce jałowca, liście malin lub olejek rumiankowy wywołują skurcze macicy i mogą doprowadzić do porodu. Nawet niewinny aloes, polecany na zdrowie, dziurawiec czy mięta mogą okazać się przyczyną poronienia lub porodu przedwczesnego. Każde przyjmowanie suplementów diety lub ziół powinno być konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę.

e. Ciężka praca, męczące podróże, czyli nadmierny wysiłek
Każda ciężka praca, męczące podróże mogą sprowokować poród. Z tego powodu niektóre linie lotnicze nie przyjmują na pokład kobiet w widocznej ciąży.
Bardzo często przyczyną porodu przed terminem jest brak opieki medycznej. Są kobiety, które zaniedbują wizyty lekarskie, uznają że ciąża to nie choroba. Jednak cywilizacja, zatrucie środowiska powodują, że często nawet zdrowa kobieta może mieć problemy z donoszeniem ciąży.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Co przyspiesza narodziny dziecka? Ciężarna

    Głupotą jest twierdzenie że liście malin wywołują skurcze macicy. Napar z liści malin powoduje że skurcze w II fazie porodu są tak skutecznie mocne że kobieta po prostu szybciej rodzi. Jasne że potrafią zaszkodzić, szczególnie kobietom z problemami ciążowymi nie mogą go pić również kobiety które miały mięśniaki. Ale jeśli ciążą przebiega prawidłowo to picie naparu z liści malin może spowodować wyłącznie skrócenie II fazy porodu. Nie warto również przedawkować ponieważ przez to można niestety z własnej głupoty doprowadzić do CC. Picie naparu ze 100 %liścia maliny powinno wyglądać tak że pije się go od 36 tygodnia ciąży codziennie jedną małą filiżankę z płaskiej łyżeczki. Jeśli kobieta czuje się źle po wypiciu naparu powinna natychmiast zaprzestać jego picia! Ja piję codziennie i nic się nie dzieje dlatego mam szanse sobie pomóc. W taki sposób pity napar nie ma prawa zaszkodzić ponieważ jak każdy suplement diety/ zioło trzeba go stosować parę tygodni żeby zaczął działać! Najlepiej zapytać własnego lekarza czy zezwala na jego spożywanie. To samo tyczy się kapsułek oleju z wiesiołka. Sama osobiście rozmawiałam z wieloma kobietami które stosowały tych suplementów i cieszą się bo skróciło i ułatwiło im to poród natomiast w żaden sposób nie wywołało samoistnie skurczów. Gdyby tak było to wszelkie herbatki na laktację które pijemy byłyby zakazane w czasie ciąży bo znajduje się tam właśnie np liść maliny :) Pozdrawiam

    Odpowiedz

  2. Re: Co przyspiesza narodziny dziecka? Justyna

    Wczoraj lekarz założył mi pesar. Jestem trochę obolała i senna. Czy to normalny objaw?

    Odpowiedz