Samodzielne obliczenie terminu porodu
6

A A A

Obliczanie terminu porodu fascynuje zawsze mamę, która chciałaby jak najszybciej urodzić swoje dziecko. Oczywiście ciąża trwa 9 miesięcy i +/- kilka dni nie ma dużego znaczenia dla jej przebiegu, ale dla rodziców i rodziny dziecka jest bardzo ważne. Chociażby dlatego, żeby dobrze przygotować się do tego wyjątkowego dla całej rodziny dnia.

Czy można obliczyć termin porodu ze 100 proc. pewnością?

Wydaje się, że kobieta, która odbyła w danym cyklu tylko jeden stosunek, który mógł spowodować ciążę, powinna bez problemu dokładnie obliczyć dzień, w którym powinno urodzić się ich dziecko. Jednak może mieć miejsce kilka sytuacji, które mogą zakłócić dokładność takich wyliczeń. Plemnik, jak pokazują nowe badania, potrafi przeżyć nawet 7 dni, toteż może okazać się, że do zapłodnienia doszło nie w dniu, w którym kobieta sądzi. Obliczenie nie uwzględnia np., że dziecko mogło być poczęte jako efekt stosunku, który odbyła tydzień wcześniej.

Nawet kobiety o bardzo regularnych cyklach mogą mieć niewielkie zaburzenia i owulacja może być o kilka dni spóźniona lub przyspieszona, a ponieważ plemniki mogą przez kilka dni przetrwać w gotowości do zapłodnienia, więc znowu precyzja obliczeń nie jest tu pewna. Zawsze podczas obliczenia trzeba mieć świadomość, że prawidłowy czas ciąży mieści się między 38. a 42. tygodniem jej trwania.

Jak przebiega naturalny poród? Zobacz:

Vaginal Birth (Childbirth)

Obliczenie najprostszą metodą

Najprostszy sposób wyliczenia daty porodu: do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się 40 tygodni. Jest to bardzo uproszczona metoda, ponieważ nie uwzględnia się tu różnic w długości cyklu. Czasami dochodzi tu też do poważnych pomyłek, ponieważ część kobiet miewa już po zajściu w ciążę krwawienie, które bardzo przypomina miesiączkę. Wówczas, jak łatwo się doliczyć, następuje dwutygodniowe przekłamanie w obliczeniach i wówczas okazuje się, że dziecko rodzi się w 38. tygodniu i jest wyjątkowo dojrzałe, a w rzeczywistości jest to już 40. tydzień.

Obliczanie terminu na podstawie ruchów dziecka

Ciężarna, która nie rodziła jeszcze dziecka odczuwa pierwsze, delikatne ruchy dziecka w 20. tygodniu ciąży. Wówczas należy do dnia, kiedy ciężarna odczuła te pierwsze ruchy, dodać 20 tygodni (lub 140 dni). Ciężarna nosząca w łonie swoje kolejne dziecko, czuje jego ruchy 2 tygodnie wcześniej, czyli w 18. tygodniu ciąży, toteż analogicznie należy do tego dodać 22 tygodnie (154 dni). Ta metoda jest jednak mało precyzyjna. Kobiety o szczupłej budowie, nawet pierworódki, mogą ruchy dziecka poczuć nieco wcześniej, zaś te, które nawet wcześniej już rodziły, ale mają sporą nadwagę mogą te ruchy odczuwać nieco później.

Metoda Naegelego

Tę metodę stosują przede wszystkim lekarze, którzy jeszcze przed pierwszym badaniem USG chcą w miarę precyzyjnie określić datę rozwiązania. Nazwa metody wzięła się od nazwiska niemieckiego lekarza, który żył i pracował na przełomie XVIII i XIX wieku. Stworzył on wzór, który wygląda tak:

Planowany dzień porodu to: pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok

Lekarze uwzględniają w tym obliczeniu różną długość cyklu u kobiet i wprowadzili taką zmianę, którą każda z pań mająca inny niż 28-dniowy cykl, musi wziąć pod uwagę. Panie o dłuższym cyklu – najczęściej trwa on do 32 dni zamiast 7 dni – dodają 9, zaś panie o krótszym cyklu – poniżej 26 dni – dodają tylko 5 dni. Należy pamiętać o tym, że wiele czynników zewnętrznych, a także stan zdrowia kobiety, w tym problemy ze zdrowiem w trakcie ciąży, mogą wiele zmienić w jej przebiegu, w tym także przyspieszyć poród, a nawet doprowadzić do porodu przedwczesnego z wszelkimi konsekwencjami dla dziecka.

Więcej na temat ciąży, jej przebiegu i często pojawiających się problemów, dowiesz się TUTAJ.

Skomentuj lub zadaj pytanie!